Výstava léta 2018 v Holešově: JOŽA A FRANTIŠEK UPRKOVI

Úvodní obrázek článku

Zámecká galerie Holešov od 15. června představuje díla bratrů Joži a Františka Uprkových. Svébytná díla ctitelů moravské historii a představitelů českého umění reprezentují jejích vrcholnou tvorbu. K vidění je přes padesát obrazů a patnáct plastik zapůjčených z českých galerií. 

 „Nebývá často zvykem, aby bylo dílo bratrů vystaveno společně. Kolekce je proto zážitkem pro všechny milovníky výtvarného umění, ale především má připomenout moravskoslovácké kořeny, které jakoby dokázaly vyrůst bez světového dění. Vždyť francouzští kunsthistorici kladou dílo bratrů Uprkových na jedno z předních míst uměním,“ řekl kurátor výstavy Pavel Chmelík.

Tvorbu Joži Uprky charakterizují známé i méně známé obrazy s tradičními folklorními motivy. Po devíti letech je zároveň veřejnosti znovu představena kolekce devatenácti pastelových studií, které se na zámku náhodně našly po jeho rekonstrukci. Sbírka z roku 1917 se jmenuje Kožuchy mužské a jedná se o kresby mužských lidových kožuchů ze Slovácka a Slovenska malované technikou pastelu. Jejich reprodukce vyšly v roce 1920 v publikaci Kožuchy mužské. Sbírka je majetkem muzejních sbírek. 

 Jožův bratr František Uprka, významný český sochař, si letos připomíná 150. výročí narození. Holešov tento významný mezník oslaví právě vystavením Františkova charakteristického zemitého díla. 

Více informací tady

Zdroj: Tisková zpráva, Zámek Holešov, Největší výstava léta v Holešově: Joža a František Uprkovi.