TON – Továrna na Ohýbaný Nábytek v Bystřici pod Hostýnem

Úvodní obrázek článku

> 3 minuty čtení <

Zakladatelem průmyslové výroby nábytku z ohýbaného dřeva na Kroměřížsku byl stolařský mistr, původem z Porýní, Michael Thonet. Ten si nechal roku 1841 patentovat svůj vynález ohýbání dřeva s trvalým efektem pomocí horké vody nebo páry.

Když hledal místo s příhodnými podmínkami pro stavbu nového závodu, východní Morava byla ideální – dostatek pracovní síly a hluboké bukové lesy upoutaly jeho pozornost. První závod postavil v Koryčanech (1857). Krátce nato však v Bystřici pod Hostýnem uzavřel obchodní smlouvu o dodávce bukového dřeva s majitelem panství Arnoštem Loudonem. Výsledkem byla výstavba dosud největší továrny na ohýbaný nábytek v Evropě.

Princip Thonetova podnikání bychom dnes považovali za chvályhodný, díky unikátnímu procesu výroby totiž dokázal zhodnotit bukové dřevo, které bylo do té doby využíváno pouze jako palivo.

V prvních 10 letech po založení továrny (1861) byl nábytek vystaven na 15 mezinárodních výstavách a téměř vždy získal vysoká ocenění. Postupem času se ve vedení vystřídali tři z pěti synů Michaela Thoneta – Franz, August a Jacob.

Činnost továrny měla na město pozitivní vliv. Příliv nových obyvatel umožnil, aby městečko povýšilo na město (1864), byl založen tovární hasičský spolek (jako reakce na ničivý požár v roce 1873) a pro zaměstnance vznikla celá „Thonetova čtvrť“ dělnických domků.

No. 14

I přes široké portfolium výrobků – jeden vyčníval nade všechny. Vlajková loď firmy – Slavná čtrnáctka – židle, jejíž výroba začala již v roce 1859. Do roku 1930 bylo prodáno na 50 milionů kusů židle číslo 14. Nejen, že byla velmi oblíbená v evropských kavárnách, vlastníky se staly i takové osobnosti jako například Pablo Picasso a Marylin Monroe.

Snově rozjeté podnikání však utrpělo příchodem první světové války. Firmě klesl odbyt, objevily se potíže s materiálem. Tyto neduhy přetrvávaly i v prvních mírových letech. Výsledkem se stalo ustanovení Akciové společnosti Thonet (1921), o rok později vznik koncernu THONET-MUNDUS – v jehož čele stanul Leopold Pilzer. Victor Thonet, zástupce již třetí generace Thonetů, v důsledku změn odešel z podniku i z Bystřice pod Hostýnem.

Zakladatelská epocha skončila.

Firma TON (pojmenována 1953 – Továrna na Ohýbaný Nábytek) přežila přes další válečná léta i znárodnění až do dnešních dnů. A průběhem času neutrpěla žádné vady „na kráse“ – TON stále těží z precizní a dokonalé výroby, nadčasového designu a kvalitních surovin. Přesvědčit se o tom můžete i návštěvou moderní prodejní expozice, která mimo jiné sídlí v Thonetově vile. A kdo ví, třeba Vás domů "pojede víc"...

 

#kromerizsko #hostynsko #tondesign

 

Zdroj: BARTOŠÍKOVÁ, ZEZULOVÁ, OLŠINA, PAŠTIKOVÁ, Historie a současnost podnikání na Kroměřížsku a Holešovsku. 2010. ISBN 987-80-86699-59-2. 

Foto: Archiv TON a. s.

brouseni_1920.jpg
demonstrace_pevnosti_20_leta.jpg
firem_hasici_2_1923.jpg
firem_hasici_1923.jpg
formy_rytina.jpg
motaz_hupaku_80_leta.jpg
mt.jpg
ohybaci_1920.jpg
ohybarna_2_1900.jpg
ohybarna_1900.jpg
pareni_dreva_1900.jpg
pletarky.jpg
rucni_brouseni_cca1910.jpg
skup_foto_delniku_1907.jpg
tovarna_cca1890.jpg
veden_i_tov_cca1911.jpg
vlecka_do_tov_kol1900.jpg
vlecka_do_tov_kol1900_kopie.jpg
vretenove_schodi_pred_1900.jpg