Holešovské muzeum kovářství představuje vertikální měch z roku 1854

Úvodní obrázek článku

Holešovské muzeum kovářství získalo další zajímavý prvek do své sbírky. Do dobové kovárny přibyl patentovaný vertikální měch na pohon výhně z roku 1854. Městskému muzeu jej věnovala rodina kovářského mistra z Jasenné na Zlínsku.

Jedná se o dvoučinný kovářský měch, který léta čekal na půdě. Aby se dostal do Holešova, museli jej restaurátoři rozebrat na kousky, jednotlivé dřevěné kolíky opatrně vytlačit a zase jej v dílně opět složit.

„Unikátnost stroje vidím především ve způsobu záchrany a konzervace. Na půdu jej majitelé uskladnili přes štít domu v plně funkčním stavu a protože později nebylo možné jej z domu dostat ven, stál tam bez poškození a v relativně dobrém stavu desítky let,“ okomentoval stav stroje jeden z restaurátorů Edmond Chlud.

Většina částí měchu je skutečně původní, restaurátoři nahradili replikou jen jedno z táhel, které znovu vykuli. Hodně vyschlou kůži napustili lanolinem a dřevěné prvky ošetřili tak, aby stroji zachovali patinu a ducha.

„Stroj je plně funkční a na tak primitivní zařízení poháněné jen lidskou silou opravdu výkonný,“ dodal druhý restaurátor Martin Terč. Holešovské městské muzeum proto uvažuje, že měch zprovozní, nejdříve však v příštím roce. Do té doby je minimálně šedesátikilový stroj se základnou 80 x 80 cm a výškou téměř dva metry k vidění v expozici historie kovářství hned vedle kovářské dílny.

Holešovská zámecká kovárna ukazuje v tuto chvíli vedle zmíněného vertikálního měchu i horizontální. Stojí přímo vedle kovářské výhně a Městské kulturní středisko jej nechalo zrestaurovat loni. Tento měch je však nefunkční a je pouze ukázkou dávné výbavy kovářovy dílny. 

Zdroj: TZ ze dne 15. srpna 2018, MKS Holešov - Mgr. Dana Podhajská