Loutky na zámku & Toulavé loutky

  • Datum konání:1.5. - 29.9.2019
  • Organizátor:MKS Holešov
  • Místo konání:Zámek Holešov & zámecká zahrada
  • WWW:www.holesov.info
Úvodní obrázek článku

Na zámku Holešov je k vidění největší výstava sezony, výstava Loutky a loutková divadla. Doprovodnou expozicí je pak open air prezentace Toulavé loutky v zámecké zahradě.
Výstava Loutky a loutková divadla rekapituluje vývoj českého loutkářství před sto lety až do padesátých let minulého století a ukazuje tisíc loutek a dvacet loutkových divadel.

Sběratelé loutek, manželé Miroslava a Miroslav Nopovi do Holešova zapůjčili téměř celou svou sbírku, a na vernisáži přiznali, že ji ještě nikdy neviděli pohromadě na jedné ploše jako v holešovském zámku. Sbírka se podle nich takového rozsahu zpracování dočkala poprvé a naposledy.
"Bylo to úžasné a moc se nám to všem líbilo, přátelé z Olomouce byli nadšení spolu s námi. Myslím, že máme být na co pyšní, a že takovou nádhernou výstavu už nikdy nikde mít nebudeme," řekla Miroslava Nopová. Před lety přitom část její a manželový sbírky vystavilo Vlastivědné muzeum v Olomouci.
Loutky budou v holešovském zámku vystaveny do 29. září. Během léta chystá MKS Holešov ještě několik loutkových představení, které odehrají přímo  Nopovi. Součástí expozice je také kinosál s dokumenty o práci českých loutkářů a s loutkovými pohádkami.


Toulavé loutky jsou doprovodnou expozicí k výstavě Loutky a loutková divadla, která se koná v holešovském zámku. Letní open air prezentace je postavená na osmi stanovištích po celé zámecké zahradě a je nainstalována přímo na kmeny stromů. Kdokoliv má chuť a čas, může si ji volně projít a dočíst se něco více o historii čerského loutkářství.

Jednotlivé pointy, zajímavosti z vývoje loutkářství v českých zemích jsou natištěny na plachty a ty jsou speciálním způsobem upevněny na stromy. Zmíněn je na nich například první český loutkář a člen národního obrození Matěj Kopecký, na jiné plachtě například válečný odboj Josefa Skupy proti Hitlerovi, ve kterém mu pomáhala už tehdy slavná dvojice Spejbl a Hurvínek.

Texty doprovází historické fotografii, fotografie ze současnosti a také snímky zajímavých loutek, které divak může letos v létě vidět v holešovském zámku.
Mapu jednotlivých stanovišť si můžete vyptat v MIC Holešov, které sídlí přímo na zámku Holešov.
Výstava Toulavé loutky trvá do 29. září.